27 Nisan 2016

ERFELEK ŞELALELERİ: 1997'DE KEŞFEDİLMİŞ DOĞAL CENNET
Erfelek Şelaleleri, tam 28 tane şelaleden oluşan bir doğal cennet ve bence en ilginç yönü sadece 19 yıl önce keşfedilmiş olması... Evet, doğru okudunuz: 1997 senesine kadar bu şelalelerin varlığından kimse haberdar değilmiş (doğa macerası yaşamaya meraklıların yolu demek ki düşmemiş buralara) ve ne zaman ki Erfelek Barajı inşaatı başlamış, o zaman keşfedilmiş bu doğal cennet.


Sinop'a 45 kilometre uzaklıktaki Erfelek Şelaleleri'ne, Erfelek Baraj Gölü'nün yeşille maviyi buluşturan güzel manzarası eşliğinde ulaşılıyor. Sinop çevresinde, yaz mevsimi dışında da, turistlerin herhangi bir yeme-içme hizmeti alabileceği nadir mesire yerlerinden birisi burası. Ve muhtemelen bu nedenle de, Nisan ayında hafta içi bir gün bile oldukça kalabalık olan bir mekan. Biz allahtan akşam üstüne doğru gitmiştik ve akın akın boşalıyordu tabiat parkı ama daha erken gelseydik, o gürültü, patırtı içinde, bu doğal güzelliğin tadını tam çıkaramayabilirdik. 


İlk şelale ve yanına yapılmış küçük ev, neredeyse Erfelek Şelaleleri'ni ziyaret eden herkes için fotoğraf stüdyosu vazifesi görüyor... Ama o kadar güzel ve sevimli ki bu sahne, hakikaten önünde fotoğraf çektirmemek imkansız, insanı o derece etkiliyor burası....


Her ne kadar Internet'teki birçok kaynakta "aman yürüyüş alanları çok kaygan, düşersiniz, çok dikkat edin" şeklinde uyarılar bulunsa da, esasen 10. şelaleye kadar çok güzel bir yürüyüş yolu yapılmış, düşme, kayma tehlikesi olmadan 10. şelaleye kadar rahat rahat, yanınızda küçük bir çocuk ya da bir yaşlı olsa bile gidebilirsiniz. 


Eğer 10. şelaleden daha ileri gitmek, 28 şelalenin 28'ini de görmek isterseniz, tabii o zaman, sıkı yürüyüş ayakkabılarına ihtiyacınız olacaktır, o başka çünkü yürüyüş yolu yok bu aşamadan itibaren. Biz, zaten akşamüstü Erfelek Şelaleleri'ne varabildiğimiz ve bu nedenle de zamanımız kısıtlı olduğundan, 10. şelaleye kadar gitmekle yetindik. 

Ana giriş alanında gözlemeden mantıya birçok seçenek sunan çay bahçeleri olsa da, bir şeyler yemek içmek isterseniz, benim tavsiyem, mavi bir branda ile kapatılmış, derme çatma bir aile mekanı olan, 10. şelale yanındaki yerde mola vermeniz yönünde olacak. Hem açık havada şöyle güzel demlenmiş bir çay içersiniz, hem de ailenin annesinin el emeği göz nuru ev yapımı reçellerinden, turşularından alırsınız.  


Bölgenin turizm merkezi olma yolunda hızla ilerleyen bu doğal alana, Sinop'tan da Erfelek'ten de dolmuşlar kalkıyor. Özel aracınızla gelmek isterseniz de zorlanmadan yolu bulabiliyorsunuz, yön levhaları kaybolmanıza pek imkan vermeyecek kadar sık. 

Ailecek gelip piknik yapmak isteyenler de Erfelek Şelaleleri'ne geliyor, yürüyüş yolu bitiminden sonra trekking ve hatta belli alanlarda kaya tırmanışı yapmak isteyenler de. Yolunuz Sinop civarına düşerse, daha sadece 19 yıl önce insan yüzü görmüş bu doğal cenneti mutlaka görün derim....Hiç yorum yok:

Yorum Gönder